Praktické tipy, jak na útulnou a ještě útulnější zahradu

Zahrada je útočištěm, do kterého se můžete uchýlit před sluncem nebo po práci. Jedná se o místo určené k relaxaci. I proto se ve své zahradě musíte cítit příjemně. Jak si ji tedy zútulnit, aby se z ní stala pomyslná oáza vašeho domova?

Upravte terén podle představ

Vyhovuje vám kopcovitý terén, nebo spíše upřednostňujete rovnou zem? Terénní úpravy vyřešte jako první. Pokud nevíte jak, poraďte se s odborníkem – zahradním architektem, který vám zaručeně poskytne užitečné tipy. Zároveň si uvědomte, že s povahou terénu úzce souvisí budoucí údržba. S pomocí běžné elektrické či benzinové sekačky vám může údržba svahovité zahrady dělat značné potíže. Naštěstí se vyrábí i speciálně uzpůsobené modely pro sekání trávy ve svahu.

Vyberte si styl, který vám vyhovuje

Někdo má v oblibě romantické zahrady, které jsou doslova zaplaveny květinami, jiný dává přednost upravenému trávníku, několika rostlinkám a zastřiženým keřům. Ale nabízí se i jiná možnost - divoce rostoucí vegetace a nespoutaný vzhled. Zahrada může být útulná ve všech případech, jen musíte zvolit styl, jenž lahodí vašim očím.

Odpočinková zóna

Nezapomeňte ani na zónu určenou k relaxaci. Do té patří zahradní nábytek, stínění a osvětlení. Dřevěný nábytek vdechne zahradě autentičnost. Mnoho domácností volí ratan, který působí originálně a dobře odolává vlivům počasí. Alternativou může být plastový zahradní nábytek, který je cenově dostupnější. K posezení pak umístěte i gril a do stodoly nebo garáže schovejte dřevěné brikety. Ty pak v případě potřeby vytáhnete, rozpálíte a můžete na nich připravovat chutné pokrmy pro celou rodinku či přátele.

Dekorace vnesou do zahrady ducha

Při zařizování zahrady myslete také na dekorace. Klidně popusťte uzdu fantazii a svým představám. Dekorace zahradu zútulní a stanou se vaším osobním podpisem. Na zeď si můžete pověsit obrazy, šálky s rustikálním vzorem, talířky, sošky nebo svíčky. Zajímavé kousky můžete vytvořit také pomocí květin. Zasadit si rostlinky do šuplíků od staré již dávno nepoužívané dřevěné komody nebo si vytvořit obrovský květináč z kmene stromu. Dekorace si vytvoříte i zavěšením zahradního nářadí, které používal například váš dědeček ve svých mladých letech, na zeď. Využít můžete třeba různé pily na dřevo, kosu, cep a další zajímavé kousky. Omezení vám skutečně klade jen vaše představivost. Jak jste si svoji zahradu zútulnili vy?

Publikováno: 25. 05. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Hanka Pospíšilová