Detaily tvoří celek aneb nepodceňujte výběr kliky a kování!

Víte, které interiérové prvky byste v rámci zvelebování bydlení rozhodně neměli podcenit? Každý správný bytový architekt vám řekne, že stejnou váhu mají všechny. Pravděpodobně jste to zjistili z vlastní zkušenosti, kdy zdánlivě nepodstatný detail pokazil jinak dobrý celkový dojem. A byste se podobné chyby napříště vyvarovali, prozradíme vám, jak postupovat při výběru kliky a kování. Právě ty totiž podtrhnou charakter nových dveří a mohou se výrazně umocnit atmosféru, která v interiéru panuje. Vybrat dveřní kliky a kování, které budou vašemu bydlení sedět jako... zkrátka slušet. Na trhu je obrovské množství variant, které se liší designovým provedením a materiálem – stačí si vybrat takovou, díky které dveře vyniknout. Ještě předtím však nezapomeňte vyměřit několik důležitých hodnot:
  • rozteč neboli vzdálenost mezi klikou a středem otáčení vložky (standardně 72, 90 a 92 mm)
  • tloušťka dveří (důležitá při výběru cylindrické vložky)
  • orientace kliky (připevňovací šroub vy měl být zespodu)

Vybíráme materiál

Výběr materiálu závisí na vašich estetických samozřejmě i funkčních požadavcích. Nevzhlednému plastu se však raději zcela vyhněte – éra plastových klik je dávno za námi a pokud jste si na nákup vyhradili menší rozpočet, sáhněte po hliníku. Ti náročnější z vás pak zřejmě sáhnou po variantě z nerezové oceli, která odolá i nadměrnému vytížení a evokuje pocit luxusu.

Štít, nebo rozeta?

V praxi narazíte na moderní rozetové kování, které je typické dvěma samostatnými díly (pro kliku i klíč). Klasickému interiéru však sluší spíše jednodílné štítové kliky a i ty jsou k mání v mnoha designových provedeních. Zda zvolíte zdobené kování, nebo naopak minimalističtější model, je otázkou vašeho vkusu.
Široké spektrum kování od renomovaných výrobců, ale také další doplňky, mezi kterými nechybí ani nábytkové věšáky, najdete v e-shopu fpinterier.cz.

Publikováno: 25. 06. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Hanka Pospíšilová