Zlepšete svůj krásný spánek

Spící osoba v posteli

Spánek je nezbytný pro udržení fyzického i duševního zdraví. Je to biologická potřeba, která ovlivňuje mnoho aspektů našeho života. Nedostatek spánku může u dětí i dospělých způsobit řadu problémů. Problémy se spánkem jsou bohužel stále častější a mnoho lidí hledá způsoby, jak se vypořádat s nedostatkem spánku. Nedostatek spánku může vést k vážným problémům s chováním, únavě, potížím se soustředěním, problémům s pamětí, zvýšenému riziku obezity a chronickým onemocněním, jako je cukrovka, srdeční choroby a vysoký krevní tlak. To vše by mělo stačit k tomu, abyste své problémy se spánkem brali vážně a udělali vše pro to, abyste zlepšili kvalitu svého spánku a udrželi si celkové zdraví. Zde je šest účinných způsobů, které vám pomohou dobře se vyspat.

Vytvoření spánkové atmosféry 

Při přípravě na spánek je důležité vytvořit klidné, chladné a tmavé prostředí. Snažte se vyrušit jakýkoli hluk, který by mohl rušit klid, a udržujte nízkou teplotu, abyste rychleji usnuli. Matrace a polštáře Plufl poskytují pohodlí a usnadňují spánek. Kromě toho odstraňte z ložnice všechny rušivé prvky, jako jsou hodiny nebo televize. Pokud bude ložnice sloužit výhradně ke spánku, váš mozek si tento prostor spojí se spánkem.

Vytvoření uklidňujícího režimu 

Dobrá rutina před spaním je pro kvalitní spánek zásadní. Váš spánek ovlivňuje, jak dobře dokážete plnit úkoly a pracovat během dne. Proto by se tyto rutinní postupy neměly brát na lehkou váhu, protože spánek má obrovský vliv na vaše myšlení a paměť. Ležet v posteli a snažit se usnout nepomůže a jen vás to frustruje. Místo toho si dejte koupel, meditujte nebo si čtěte knihu, protože tyto klidné činnosti pomohou vašemu mozku připravit se na spánek. Nedělejte stimulující činnosti, jako je sledování obrazovek, protože to ztěžuje spánek. Zavedení těchto užitečných rituálů před spaním může vyřešit vaše problémy se spánkem, pokud zůstanete důslední.

Blokuje modré světlo 

Vaše tělo obsahuje vnitřní hodiny, které regulují váš cirkadiánní rytmus. Tento rytmus vyžaduje vnější signály, aby se mohl přizpůsobit. Vystavení modrému světlu před spaním může tyto vnitřní hodiny narušit, protože inhibuje produkci melatoninu, hormonu, který tělu signalizuje, že je čas jít spát. To vede k tomu, že váš mozek je aktivní, i když by měl být unavený a ospalý.

Je snadné říci, že se máme vyhýbat zařízením, která produkují modré světlo, ale víme, že to v moderním světě nemusí být možné. Pokud musíte tato zařízení používat před spaním, nezapomeňte přijmout opatření na svou ochranu. V této situaci mohou být přínosné brýle s blokátorem modré barvy, které pomohou vašemu mozku nepřijímat signály, které vás udrží vzhůru. Výzkum prokázal, že pomáhají produkovat melatonin, a to i při používání elektronických zařízení. Jako takové jsou vynikajícími pomocníky při zlepšování kvality spánku a prevenci denních dysfunkcí.

Sledování spánkového režimu  

Dospělí potřebují dodržovat konzistentní čas spánku a vstávání stejně jako děti, aby si udrželi regulované vnitřní hodiny. Vážné dodržování tohoto plánu může pomoci vyřešit vážné problémy se spánkem. Když máte pravidelný spánkový režim, může to mít vliv na to, jak se cítíte během dne - v noci budete mít dostatek spánku a přes den se budete cítit plní energie a bdělí.

Vyhněte se stimulantům a pozdním těžkým jídlům

Užívání kofeinu, alkoholu, nikotinu a dalších chemických látek v blízkosti doby spánku může ztížit usínání. Chcete-li se dobře vyspat, snažte se je nepoužívat alespoň čtyři až šest hodin před spaním.

Kromě těchto stimulantů je další překážkou dobrého spánku konzumace velkého množství jídla před spaním. Nejenže to brání klidnému spánku, ale může to vést i k mnoha dalším zdravotním problémům. Pokud máte pocit hladu, snažte se držet lehčích jídel. Obecně se doporučuje vyvarovat se jídla, zejména velkých porcí, do dvou až tří hodin po uložení k spánku.

Používejte přírodní alternativy

Bylinky jsou dobře známé svou účinností při léčbě problémů se spánkem. Například levandule, heřmánek, kozlík lékařský a mnoho dalších bylin poskytuje vynikající výsledky při zlepšování kvality spánku. Tyto byliny lze užívat ve formě čaje, oleje nebo inhalační terapie.

Pro správné fungování a udržení dobrého zdraví je nezbytné dostatečně spát. Zavedení lepších návyků a rutiny, úprava životního stylu a vyhýbání se stresovým situacím mohou pomoci vyřešit problémy se spánkem, pokud se jich budete i nadále držet.

Publikováno: 28. 02. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Hanka Pospíšilová

Tagy: spánek | modré světlo | rutiny | rituály