Úzkosti a spánek - začarovaný kruh

Spánek je velmi důležitou částí vašeho života. Podle univerzálních odhadů byste měla spát okolo osmi hodin denně, což znamená, že prospíte třetinu života. Během spánku dochází k tomu, že vaše tělo nejenom čerpá novou energii, ale po psychické, stejně jako po fyzické stránce výrazně regeneruje. Proto spánek nepodceňuje. Mohou se však objevit problémy, které způsobují nespavost. A ty je rozhodně dobré řešit aktivně.

Nedostatek spánku může způsobit úzkost

Pokud se vám čas od času nedaří usnout, není to nic závažného. Může to být aktuálními problémy, prostředím, nebo jinými faktory. Když se však nespavost objevuje často a dlouhodobě, je to komplikace. Jak pro fyzickou stránku vašeho těla, tak i pro tu psychickou. To proto, že nedostatek spánku může dlouhodobě způsobovat i úzkostné stavy. Ze začátku mohou být pouze lehčí, ale postupem času se mohou stávat intenzivní, což je pochopitelně komplikace.

Problémový začarovaný kruh

Velkým rizikem úzkostí a nedostatku spánku je to, že se jedná o začarovaný kruh, ze kterého velmi často není bez odborné pomoci jednoduchého útěku. Pokud člověk nemůže spát, pochopitelně přemýšlí nad různými věci. Nedostatek spánku ho může trápit a to vede k prohlubování úzkostných stavů. A takto stále dokola. Výsledkem mohou být jak psychické problémy, tak i ty fyzické, jelikož tělo je stále unavené a bez energie.

Co je to úzkost?

Máte obavy, zda se podobné stavy nedějí také vám? Je dobré si charakterizovat, co to vlastně úzkost je. Poznat ji můžete celkem snadno. Jde o emoční strach, který je spojován hlavně s určitými obavami, u kterých se mohou objevit různé předtuchy. Pokročilé stavy jsou dokonce doplňovány i fyzickými projevy, jako jsou pocity výraznější nevolnosti, nebo bušení srdce. Krátkodobá úzkost se může objevit třeba před důležitou zkouškou – a to je ten stav, který je z dlouhodobého hlediska rizikový.

Publikováno: 08. 12. 2017

Kategorie: Zdraví

Autor: Hanka Pospíšilová