Maca peruánská připomíná na první pohled obyčejnou řepu. Její účinky však překvapí
Maca roste v peruánských Andách, odtud se bere její přízvisko peruánská. Známa je ale také pod názvem brazilský ženšen anebo peruánská viagra. Maca má totiž překvapující pozitivní účinky především na libido, ale také imunitu a paměť.
Macu známe již tisíce let
Jako první si jejích účinků začali všímat staří Inkové před více než pěti tisíci lety. Právě tito obyvatelé jižní Ameriky ji začali poprvé pěstovat na svazích And. Díky její konzumaci pak lépe odolávali nepříznivým životním okolnostem i nehostinné přírodě, ve které žili. Bez Macy si ale nedokázali představit ani svůj milostný život. Pro své vynikající afrodiziakální účinky se Maca využívá dodnes.Jak vlastně Maca vypadá?
Maca peruánská (Lepidium meyenii) roste v nadmořských výškách nad 4 000 metrů nad mořem. Zvládne totiž přestát i nepříznivé životní podmínky. Možná právě proto je plná látek pozitivně působících na naše zdraví a zvyšujících naši fyzickou i psychickou odolnost. Z Macy se při přípravě doplňků stravy používá především její kořen, který svým tvarem připomíná řepu. Velikostí však spíše červenou řepu, průměrná Maca se totiž vejde do dlaně ruky. V Peru konzumují Macu jak syrovou, tak vařenou a dokonce z ní připravuj také kaše, pudingy anebo džemy. Z hlediska barvy můžete sehnat několik druhů Macy, například žlutou anebo červenou či dokonce černou. Platí, že čím světlejší je Maca, tím sladší má chuť. Tmavší odrůdy mají poté chuť spíše zemitou až lehce kořeněnou. Právě tmavší druhy Macy fungují také výborně jako bylinka na trávení.V jaké formě lze Macu konzumovat?
Macu u nás můžete sehnat ve formě prášku anebo tobolek, které jsou tímto práškem naplněny. Obvykle jde o prášek vyrobený ze sušeného kořene této rostliny. Přisypávat jej můžete do smoothie nebo do ranní kaše, lze jej také rozmíchat ve vodě a vypít. Podobně jako je to obvyklé v případě prášku z další afrodiziakální rostliny kotvičníku zemního. Koneckonců právě ten můžete s Macou velmi úspěšně kombinovat a znásobit tak příznivé účinky obou rostlin. Na rozdíl od Macy si ale kotvičník můžete také vypěstovat doma, není to nic náročného. To v případě zázraku z peruánských And tak jednoduché není.Publikováno: 03. 09. 2021
Kategorie: Zdraví