Dospělí a akné: hormonální potíže, špatný jídelníček i příliš slunění

Náctileté umí akné potrápit, bohužel s dovršením plnoletosti kožní problémy rozhodně nemizí. Naopak se mohou často prohloubit, což je dáno mnoha faktory, zejména nezdravým životním stylem a špatným jídelníčkem. Své provedou s pletí i hodiny na slunci nebo ve špinavém a zakouřeném prostředí. Červené pupínky a léze se tak mohou objevovat po celý život, přičemž někdy způsobují jizvy a změnu barvy pleti. Co dělat, aby dalo akné jednou provždy sbohem a beďary se neobjevovaly zas a znovu?

Černé tečky i hluboké léze

Akné patří mezi nejčastější chronická kožní onemocnění, přičemž se obvykle projevuje černými tečkami a červenými pupínky. Nadprodukce kožního mazu způsobuje ucpávání kožních pórů, mazové žlázy se mohou zaněcovat, což může být velmi bolestivé. Záněty a léze se mohou rozšiřovat a prohlubovat. V nejtěžších případech se cysty a léze sice zahojí, ale jizvy po akné zůstávají, přičemž se jedná o hluboké a nevzhledné rýhy, které jsou dosti viditelné, což většinu žen velmi trápí. Jakým způsobem se zhoršení akné v dospělosti vyhnout?

Nejen hormony

V době dospívání ovlivňují vznik akné hormony, kdy se v pokožce šíří bakterie způsobující zaněcování pórů. Hormonální nerovnováha je důvodem, proč se pupínky objevují v době menstruace, v těhotenství nebo v průběhu šestinedělí. Často se akné vrací v období menopauzy, což je jistě pro dámy středního věku velmi traumatizující. Co dělat? Bezesporu změnit způsob života a jídelníček, protože akné nevzniká jen vlivem hormonální disharmonie. Stres, málo spánku a sladkosti stav ještě více zhoršují.


Lépe spát i jíst

Dnešní doba je hektická a stresu se nikdo nevyhne v pracovním prostředí ani v osobním životě. Bohužel psychika má vliv na hladinu kortizolu v krvi, jeho nadměrná produkce zvyšuje zánětlivé procesy, proto je lékem na pokožku celkové zvolnění a dodržování spánkového režimu. Neméně podstatným důvodem pro rozvoj akné je strava. Škodí především potraviny s vysokým glykemickým indexem, průmyslově zpracované výrobky s nadměrným obsahem cukrů, tuků, soli, konzervantů a aditiv. Tyto přidané látky podporují tvorbu kožního mazu, který pleti vůbec nesvědčí.

Na slunce? Jen s krémem!

Citlivé aknózní pleti nesvědčí ani slunění. Ležet hodiny na slunci se nedoporučuje vůbec, ale UVA a UVB paprsky mohou negativně ovlivnit stav pleti, oslabená vrstva následně hůře odolává útokům bakterií. Při pobytu na slunci v létě i v zimě se proto doporučuje používat vhodné přípravky s vysokým ochranným faktorem. Obdobně se může kůže oslabovat kouřením a stejný vliv má na pokožku i smog a špinavý vzduch plný toxinů a popílku. Při opakujícím se akné se radí pořídit do obytné místnosti čističku vzduchu, současně měnit častěji ložní prádlo, zejména povlak na polštář, ve kterém mohou ulpívat nečistoty, roztoči a částečky odumřelé kůže.

Publikováno: 01. 12. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Eliška Tesařová