Při ztrátě klíčů od auta je důležité zachovat chladnou hlavu

Každý z nás si myslí, že jemu se to stát nemůže, protože si na klíči dáváme pozor. Někdy ale stačí opravdu jen malá chvilka, hloupá náhoda, a najednou stojíme u svého auta, ke kterému nemáme klíče. Co dělat pak?

Nehoda je náhoda

Míváme je po ruce a hlídáme si je. Po příchodu do práce je odkládáme na stejné místo, stejně jako když přijdeme domů. Pravděpodobnost ztráty je tak samozřejmě minimální, přesto je ztráta klíčů od auta velmi reálná a stát se může naprosto každému. Náhodou je s něčím vezmeme a omylem vyhodíme, nešťastně nám upadnou na ulici přímo do kanálu nebo do míst, odkud je již nemůžeme získat zpět a při sportovních aktivitách je riziko ještě větší, vodáci by mohli vyprávět. Ať už se situace stala jakkoliv, výsledek je stejný. Máme auto, ke kterému nemáme klíče. Ideální je, pokud jsme na tuto situaci přeci jen mysleli předem a autoklíče máme náhradní, pak stačí najít někoho, kdo nám je přiveze a máme vyřešený problém, alespoň prozatím. Pokud ale náhradní klíče nemáme a ztracený exemplář byl jediný, čeká nás trochu zařizování, přesto však není situace neřešitelná.

Odtah a výroba nových klíčů

Nejrozumnější řešení je samozřejmě nechat si udělat nové klíče. K tomu je potřeba profesionální firma, která se výrobou autoklíčů zabývá. Starší vozy mívají klíče bez jakéhokoliv zabezpečení nebo dalších funkcí, a proto je jejich výroba nenáročná na čas a celkem jednoduchá. U novějších aut jsou však v klíčích zabudovány čipy s kódem pro imobilizér, dálkové ovládání centrálního zamykání a mnoho dalších funkcí. Když takový klíč ztratíme, je nutné počítat také s překódování a dalším nastavením, což zabere čas a bude nás to i něco stát. Specializovaná firma se o vše potřebné postará, je však nutné přistavit auto, což znamená další náklady za odtah a následné otevření auta a kompletní výměnu zámků. U mnoha typů aut je spolu s původními klíči dodávána i karta s kódy, které jsou pro výrobu dalších klíčů potřebné. Pokud je nemáme, bude výroba poněkud složitější, protože získání potřebných parametrů bude náročnější časově i finančně. Ideální je tak myslet dopředu a mít vždy k dispozici náhradní klíče od svého vozu a nespoléhat na to, že nám se nic podobného stát nemůže.

Publikováno: 23. 08. 2022

Kategorie: Skvělé tipy

Autor: Hanka Pospíšilová