Jaký šperk je vhodný ke každodennímu nošení?

I vy neradi odkládáte své šperky před spaním a nejraději by jste je nosili každý den? Zaměřte se na takové kousky, které svou odolností vydrží vaše životní tempo.

Jaké šperky vedou?

Jednoznačně nejméně zatěžované místo pro šperky na lidském těle je dekolt. Proto je prázlatý řetízek onen druh šperku, který většina z nás neodkládá ani na spaní. Většina zlatníků vyrábí řetízky a zlaté náramkyímo do souprav. Řetězovina je stejného typu i rozměrů a obvykle mají šperky i totožné zapínání. Jsou tedy nejvhodnější pro každodenní nošení. Jedná-li se o jemné dámské řetízky a náramky, poté vybírejte z pevných typů jako je ankr, pancr či cop s hustou vazbou. U plochých řetízků si dejte pozor na příliš tenké spoje u jednotlivých článků. Zde postačí zapínání na pérový kroužek, které je úměrné šířce šperku. Pánské řetízky jsou vyráběny v masivnějším provedení, proto jsou obavy takřka zbytečné. Tloušťka materiálu je obvykle dost silná. U takovýchto těžších řetízků a náramků je často používané karabinové zapínání, které šperk bezpečně uzavře.

A co ostatní šperky?

Další typ šperku, který ženy nosí denně jsou samozřejmě náušnice. Vybírejte náušnice zaoblené, které nijak zásadně nevyčnívají. Naprosto skvělé jsou náušnice pecky, které často nosí ženy i při sportu. Zdobné náušnice osazené brilianty a jinými drahými kameny si opravdu šetřete například na ples a podobné spol. akce. Přijde-li vám samostatně nošený řetízek málo zdobný, můžete jej samozřejmě doplnit o zlatýívěsek. Vynechejte přívěsy obrovských rozměrů a zaměřte se na celozlatéívěsy. Nekonečno, kruh, srdce či křížek vám svou nadčasovostí zaručí i každodenní módní šmrnc vašeho out-fitu. Ruce člověk používá nejvíce, proto jsou prsteny obvykle nejvíce opotřebovaným šperkem. Pokud i tak chcete prsteny nosit nepřetržitě, doporučujeme vybírat silnější s vyšší váhou a opět nejlépe bez drahých kamenů. Na trhu se šperky je naštěstí i takových prstenů spousta.

Na co si dát pozor

Pokud si chcete pořídit šperk ke každodennímu nošení, důrazně nedoporučujeme jakékoliv duté šperky. Mohou působit masivně, ale ve skutečnosti jsou velmi měkké a křehké. Obecně jsou duté šperky velmi náchylné k mechanickému poškození. U dutých šperků už mnohdy oprava u zlatníka není možná, proto volte vždy plný materiál. Pokud své šperky vystavujete každý den vlivům jako je slunce, chlad, prach, ale i kosmetika a pot, vyžádá si to svou daň. Je ovšem naprosto běžné čas od času přinést své šperky do zlatnictví, kde je opraví či odborně vyleští. Nechte takové věci na profesionálech a budete překvapeni, že i používané šperky mohou vypadat opět jako nové.

Publikováno: 14. 10. 2021

Kategorie: Móda

Autor: Hanka Pospíšilová