Které vybavení je společné dětskému pokoji předškoláka i školáka?

Když se z vašeho malého potomka stává školák, mění se pro něho spousta věcí. Těmto změnám, které probíhají tak nějak automaticky, je potřeba přizpůsobit i prostředí, ve kterém vyrůstá a zajistit mu odpovídající zázemí i osobní prostor.

Změny v duši i v pokoji

Na dětském pokojíčku je přechod z mateřské školky do školy znát asi nejvíce. Přesto však existují části vybavení, které je lepší malému školákovi v jeho pokoji ponechat. Jednak mu budou připomínat jeho dětství a pak je využije i ke školním aktivitám. K těmto prvkům dětského nábytku patří mimo jiné dětské tabule. Ty využijí sice zejména děti předškolního věku na kreslení a přípravu na budoucí výuku ve škole. Čas od času po nich ale mohou sáhnout i školáci, kteří si na nich mohou ve větších rozměrech trénovat písmenka anebo na magnetické tabuli skládat početní příklady.

Přidejte i nové kusy

Kromě psacího stolu s polohovatelnou dětskou židlí je potřeba vašemu školákovi do pokojíčku přidat také praktické police na knížky a šuplíky na drobnosti. Ty mohou být v ideálním případě rovnou součástí psacího stolu. Vše záleží na vašem výběru. Pod psací stůl zvolte vhodný typ podlahové krytiny. Nezapomeňte, že vaše dítě bude na kolečkové židli jezdit sem tam a koberec z tohoto důvodu nebude příliš vhodný. Ten mu přesuňte do herní zóny pokoje a do pracovního prostoru zvolte raději hladkou vinylovou podlahu.

Ponechte mu vzpomínky na nejútlejší dětství

Aby nebyl vstup do nové životní etapy spojené se školou příliš násilný, neměňte dětem v pokojíčku jejich dekorace, na které si již dávno zvykly. Svítící led řetěz z berušek či oblíbené pohádkové postavičky nalepené na zdi přece mohou být i v pokoji školáka. Doplňte je o praktické hodiny v podobném dekoru jako zbytek pokoje, na kterých si váš školák bude trénovat rozpoznávání času. Přidejte dekorativní poličky na zeď, které občas poslouží pro odložení učebnice nebo rozečtené knížky a nezapomeňte na vhodné intimní osvětlení, které poslouží nejen proti nočním běsům, ale také zajistí dětem možnost přisvícení při večerním dopisování úkolů. Několik menších lampiček rozesetých po pokoji jako doplněk k hlavnímu osvětlení se vždy hodí.

Publikováno: 04. 09. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Hanka Pospíšilová