Jak zvládnout dětskou koliku?

Dětské nemoci u nemluvňat jsou vždy velmi nepříjemné a stresující pro malé i velké. Přestože své dítě stále více poznáváte, nemůžete si být nikdy úplně jisti, co přesně ho trápí, protože to neumí říct ani ukázat. Když miminko náhle spustí nepřeslechnutelný pláč v době, kdy je o něj důkladně postaráno a nic by mu nemělo chybět, kroutí se a vůbec nezabírá klasické uklidňování, pravděpodobně může jít o dětskou koliku. Dětská kolika se projevuje bolestmi a křečemi v břiše. Potíže způsobuje hromadění plynu ve střevech a potíže s trávením. Pláč dítěte může trvat i několik hodin. Kolikou způsobené bolesti bříška se můžou také opakovaně vracet. Dětské koliky se však netýkají jen novorozenců a kojenců, tyto nepříjemnosti se mohou objevit i u předškoláků i školáků.

Důvodem dětské koliky může být strava matky, potravinové alergie

Při podezření na dětskou koliku se vždy poraďte s dětským lékařem. V případě novorozenců a kojenců závislých čistě na mateřském mléce mohou křeče v dětském bříšku způsobovat potraviny, které nadýmají. Abyste problémům s dětskou kolikou předešli, můžete na pár měsíců ze stavy vynechat nebo alespoň snížit konzumaci luštěnin, cibule čerstvého pečiva, květáku a dalších nadýmajících potravin. Těžko stravitelné mohou být pro kojence také mléko a mléčné výrobky, pro které nemusí mít kojenec dostatek potřebných enzymů, a proto se může se projevovat dočasná intolerance laktózy. Opatrně také z konzumací ořechů, vajec, či pšenice. To jsou nejčastější potravinové alergeny, na které může dítě kolikou reagovat.

Dětskou koliku způsobuje i stres

V dnešní době je sice velmi moderní dětem svůj životní styl příliš nepodřizovat a kojit prakticky kdekoliv. To, že se dítě dostane k mateřskému mléku, však ještě neznamená, že má u jídla klid. Při nesoustředěném kojení, ze strany dítěte, dochází k polykání vzduchu a ten pak způsobí dětskou koliku. Snažte se proto dodržovat nastavený režim a být u jídla v klidu, tak aby nic jiného než kojení nezaměstnávalo jeho pozornost. Jíst v klidu je velmi důležité pro všechny, najděte si proto chvilku i sama pro sebe.

Čím dítěti ulevit při dětské kolice

Každé dítě je individuální, a tak každému od bolavého bříška pomůže něco jiného. Vyzkoušet můžete:
  • Speciální kapky na bolavé bříško pro kojence a malé děti
  • Masáž v okolí pupíku doplněnou speciálním gelem přímo na bolavé bříško.
  • Teplé obklady (nejlépe prostřednictvím nahřívacích plyšáku, které děti nepálí).
  • Rektální trubičku, kterou zavedete dítěti do konečníku a pomůžete tím uvolnit přebytečné plyny.
I když se problémy s dětskou kolikou mohou zdát v určitém kojenecké věku nekonečné, vydržte. Projevy většinou samy odezní během šesti měsíců. Pokud nejde o potravinovou alergii.

Publikováno: 19. 02. 2020 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Hanka Pospíšilová