Jak odstranit vodní kámen ze sanity i spotřebičů

Vodní kámen trápí až dvě třetiny českých domácností. Proč vzniká a jak jej odstranit? Podívejte se na postupy, které můžete okamžitě udělat. Ochraňujte také své spotřebiče.

Jedna třetina domácností v České republice

Pouze jedna třetina domácností v naší zemi nemá potíže s vodním kamenem. Tvrdá voda je nepříjemným společníkem většiny domácností. Vodní kámen se přitom pozná na první pohled. Ruční mytí nádobí ihned odhalí, že je v domácnosti tvrdá voda. Na nádobí se totiž objevují mapy. Někdy dokonce i v čaji nebo kávě poznáte, že všudypřítomný povlak je i na hladině vašeho oblíbeného pití. Odstranění vodního kamene je potřeba provádět pravidelně. Pořídit si můžete například nejlepší přípravek na vodní kámen. Ten se postará o profesionální výsledek a viditelnou změnu. Pomoci si ale můžete i vlastnoručně vyrobeným postupem.

Jak vodní kámen škodí

Vodní kámen není nijak škodlivý pro naše zdraví. Jedná se o rozpuštěné části hornin, nejčastěji o vápence. Prvky s vápníkem a hořčíkem se následně vymývají do běžné pitné vody, kde způsobují její tvrdost. Zatímco pro lidský organismus není tvrdá voda nijak škodlivá, jinak je tomu u spotřebičů v naší domácnosti. Zde se vodní kámen stará o snížení životnosti každého z nich, nebo pomalu snižuje průtok potrubí, až jej zcela ucpe.

Co můžeme dělat proti vodnímu kameni

Pokud chcete ochránit celou domácnost, můžete si přímo k vašemu uzávěru vody nechat instalovat přístroj, který bude stále měnit tvrdost vody pomocí filtrů. Zbaví vaši pitnou vodu také zdraví škodlivých dusičnanů. Nebo se můžete starat o své spotřebiče pomocí různých přípravků na odstranění vodního kamene. Domácí odstraňovač vodního kamene si vyrobíte snadno. Například rychlovarnou konvici vyčistíte tak, že do ní nalijete hrnek octa a hrnek vody. A spustíte ohřev vody. Znečistěná místa na sanitě ošetřete pomocí jedlé sody s octem a nechejte působit půl hodiny. Poté odstraňte.

Publikováno: 06. 05. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Hanka Pospíšilová