7 skvělých rad jak ušetřit při tisku

Máte pocit, že vás tisk dokumentů a obrázků stojí více, než je nezbytně nutné? Může se jednat i o tisíce korun ročně, které jako byste vyhodila z okna. Ale nebojte, nabízí se mnoho způsobů, jak při tisku výrazně ušetřit.

Pořiďte si vhodnou tiskárnu

Mít po ruce správný typ tiskárny je základ. Např. pro tisk černobílých dokumentů je ideální laserová tiskárna. Bude vás stát o něco více než inkoustová varianta, ale investice se vrátí výrazně úspornějším provozem.

Když nejlevnější tiskárna není levná

Pozor na marketingový modelrazor and blades“ neboli žiletkové schéma: v případě ultra levné tiskárny pod tisíc korun se může stát, že za náplně zaplatíte více než je pořizovací cena daného zařízení. Proto se předem přesvědčete, že jsou pro vybraný model k mání i levné náplně do tiskáren.

Používejte kompatibilní tonery a inkoustové náplně

Kompatibilní neboli alternativní tonery Canon či náplně jiné značky stojí jen zlomek toho, co originály. Buďte však obezřetná a nakupujte pouze kvalitní zboží u prověřených prodejců.

Tiskněte v režimu „koncept“

Vždy, když budete tisknout dokumenty, u kterých vám nevadí o něco horší kvalita, nastavte tiskový režim „koncept“. Spotřeba inkoustu rázem výrazně klesne!

Tiskárnu s trojbarevnými inkousty nebrat

Jestliže ráda tisknete barevné dokumenty, nepořizujte si tiskárnu se dvěma oddělenými inkoustovými kazetami. Mnohem úspornější je tiskárna na několik oddělených tiskových kazet – vždy jen vyměníte tu, kterou jste aktuálně spotřebovala.

Tiskárnu nevypínejte

Proč byste neměla tiskárnu vypínat? Protože ve stand-by režimu neodebírá takřka žádnou elektrickou energii – mnohem více vás bude stát inkoust, který zařízení spotřebuje při údržbě. Některá zařízení ji dělají při každém spuštění.

Přestaňte (zbytečně) tisknout

Největší úspory při tisku dosáhnete tak, že přestanete tisknout dokumenty, které pravděpodobně nebudete potřebovat. Mnoho lidí má tendenci tisknout úplně vše, ale v praxi pak většina potištěných papírů leží ladem a nikdy nenajdou využití.

Publikováno: 17. 12. 2018

Kategorie: Skvělé tipy

Autor: Hanka Pospíšilová

Tagy: jak ušetřit při tisku