Tichá domácnost aneb jak odhlučnit panelákový byt

Při bydlení v paneláku člověk musí počítat s tím, že celý dům „žije“ a nikdy zde nenastane úplné ticho. Problém je, že jak dům přirozeně stárne a zvuky mohou být hlasitější, stejně jako lidé k nim mnohem měně tolerantnější. Nenechte si hlukem příliš zasahovat do života. Ubírá to energii a není to zdravé. Částečné nebo kompletní odhlučnění domácnosti vám umožní soustředit se na příjemnější věci než je skřípání vodovodních kohoutků nebo hluční sousedé.

Odhlučnění podlah oceníte vy i sousedé kolem

Zvláště zvuková izolace podlah je často podceňovanou záležitostí. Uvědomíme si to až ve chvíli, kdy nám dupot souseda o patro výš rozrezonuje lustr nebo vnímáme nahoře běhat děti při normálním zápalu hry. Na vině je nedostatečná hustota zvukové izolace, která tím pádem není schopna tlumit nepříjemné zvuky a na sousedův pohyb v bytě důrazně upozorní, i když o to nikdo nemá zájem. Mimo hustoty je třeba také upozornit na elasticitu zvukových vln. Odhlučněním získáte minimálně o 50 % tišší domácnost a zásahy v interiéru jsou minimální. Příjemný bonus je i to, že všechny používané materiály jsou ekologické.

Odhlučnění stěn vám vždy reálně lehce ubere prostor

Přidáte-li k odhlučnění podlahy také stěny, místnosti se logicky zmenší o tloušťku izolačního materiálu. S ohledem na to, je dnes již samozřejmě možné, vybrat si relativně tenké kvalitní materiály, ale i tak to doma zcela jistě poznáte, nejen na zvuku.

Potřebné odhlučnění stropu se snažte řešit jako první

Nejefektivnější odhlučnění stropu totiž záleží na vstřícnosti některého ze sousedů. Akustická izolace totiž ideálně bude zavedena v jeho podlaze. Může se stát, že dohoda se sousedem nevyjde, v takové případě od hluku uleví i odhlučnění vlastního stropu, i když to lehce ztrácí na původně cílené efektivitě. Ale nejde o žádnou tragédii. Podhledy vyplněné správnou hustotou izolace také dobře poslouží

Udělejte maximum pro vaši domácí pohodu. Jeden nesouhlas souseda vám náladu nesmí zkazit.

Přidat komentář