Tichá domácnost aneb jak odhlučnit panelákový byt

Při bydlení v paneláku člověk musí počítat s tím, že celý dům „žije“ a nikdy zde nenastane úplné ticho. Problém je, že jak dům přirozeně stárne a zvuky mohou být hlasitější, stejně jako lidé k nim mnohem měně tolerantnější. Nenechte si hlukem příliš zasahovat do života. Ubírá to energii a není to zdravé. Částečné nebo kompletní odhlučnění domácnosti vám umožní soustředit se na příjemnější věci než je skřípání vodovodních kohoutků nebo hluční sousedé.

Odhlučnění podlah oceníte vy i sousedé kolem

Zvláště zvuková izolace podlah je často podceňovanou záležitostí. Uvědomíme si to až ve chvíli, kdy nám dupot souseda o patro výš rozrezonuje lustr nebo vnímáme nahoře běhat děti při normálním zápalu hry. Na vině je nedostatečná hustota zvukové izolace, která tím pádem není schopna tlumit nepříjemné zvuky a na sousedův pohyb v bytě důrazně upozorní, i když o to nikdo nemá zájem. Mimo hustoty je třeba také upozornit na elasticitu zvukových vln. Odhlučněním získáte minimálně o 50 % tišší domácnost a zásahy v interiéru jsou minimální. Příjemný bonus je i to, že všechny používané materiály jsou ekologické.

Odhlučnění stěn vám vždy reálně lehce ubere prostor

Přidáte-li k odhlučnění podlahy také stěny, místnosti se logicky zmenší o tloušťku izolačního materiálu. S ohledem na to, je dnes již samozřejmě možné, vybrat si relativně tenké kvalitní materiály, ale i tak to doma zcela jistě poznáte, nejen na zvuku. Tip: Akustiku v místnosti mohou zlepšit také vhodně zvolené bytové dekorace. Například akustické obrazy, které jsou k danému účelu navrženy.

Potřebné odhlučnění stropu se snažte řešit jako první

Nejefektivnější odhlučnění stropu totiž záleží na vstřícnosti některého ze sousedů. Akustická izolace totiž ideálně bude zavedena v jeho podlaze. Může se stát, že dohoda se sousedem nevyjde, v takové případě od hluku uleví i odhlučnění vlastního stropu, i když to lehce ztrácí na původně cílené efektivitě. Ale nejde o žádnou tragédii. Podhledy vyplněné správnou hustotou izolace také dobře poslouží Udělejte maximum pro vaši domácí pohodu. Jeden nesouhlas souseda vám náladu nesmí zkazit.

Publikováno: 19. 02. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Hanka Pospíšilová