Nejčastější mýty: tyto aktivity opravdu zakázané v průběhu těhotenství nejsou

Už ve chvíli, kdy se objeví dvě čárky na těhotenském testu, uslyší žena, co může a co naopak nesmí. Mezi nejčastější mýty, které se ve společnosti tradují, patří, že gravidní ženy nesmí cvičit, barvit si vlasy, mít sex nebo se poutat bezpečnostním pásem v autě. Opravdu jsou tyto činnosti zakázané nebo je tomu zcela jinak?

Barvení vlasů a lakování nehtů

Může barva ovlivnit vývoj plodu? Mohou agresivní látky vyvolat předčasný porod nebo potrat? Mýtus o barvení vlasů je častý, ale těhotné ženy mohou být klidné, barva neproniká do pokožky. Vlivem hormonů však může dojít ke změně barevnosti, která nemusí odpovídat kýženému efektu. Při barvení vlasů za všech okolností je třeba vyvarovat se vdechování amoniaku, který může být přítomný v přípravku a vyvolávat nevolnost.

Obdobou barvení vlasů je lakování nehtů, které taktéž nikterak nepoškozuje zdraví ženy a plodu. Naopak, manikúra může pomoci, protože v průběhu gravidity jsou nehty oslabené.

Cvičení v těhotenství

Ležet a jíst za dva? Mýtus o tom, že cvičení je pro těhotné škodlivé, je dávno překonaný. Lékaři doporučují pravidelný pohyb během celého těhotenství, jen se musí přizpůsobit výběr vhodných aktivit. Doporučuje se rychlá chůze, plavání nebo jóga pro těhotné. Naopak nejsou vhodné silové a kolektivní sporty, adrenalinové aktivity nebo rotační cviky, také běh, jízda na kole nebo lyžování, které mohou skončit pádem.

Proč je vhodné zůstat aktivní? Pravidelný pohyb pomáhá od bolestí zad a otoků nohou, dušnosti nebo s vyrovnaným váhovým přírůstkem. Jaké potíže mohou těhotné trápit týden po týdnu lze konzultovat v rámci těhotenské kalkulačky


Sex v těhotenství

Při normálním průběhu těhotenství se nemusí partneři sexuálních praktik vzdávat, naopak pohlavní styk se doporučuje pro navázání vzájemné blízkosti. Odborníci jsou zajedno, že v bezproblémovém těhotenství je sex zcela bezpečný pro matku i plod, protože dítě je chráněné děložní svalovinou a plodovou vodou, nehrozí tedy poškození vlivem nárazů.

V průběhu těhotenství hraje hlavní roli zdraví matky a nálada a chuť k sexu, který je možné praktikovat v prvním, druhém i ve třetím trimestru. Sexuální praktiky včetně orálního nebo análního sexu je nutné volit s ohledem na pohodlí partnerů, například prsa a bradavky mohou být více citlivé a doteky pak bolestivé.

Bezpečnost při jízdě v autě

To, že se ženy nemusí v průběhu těhotenství poutat při jízdě v autě, patří zřejmě k nejznámější fámě, která se traduje. Těhotenství není polehčující okolností pro nepřipoutání. Bezpečnostní pásy se musí správně nastavit a spodní vést pod břichem. Pro tyto účely existují speciální těhotenské podložky, které pás upevní na pevně daných bodech. A nehrozí jen pokuta, ale v případě autonehody také vážné důsledky v podobě zranění ženy nebo nenarozeného dítěte. Poutat se v autě je zodpovědné a používání bezpečnostních pásů není pro plod škodlivé.  

Publikováno: 08. 05. 2023

Kategorie: Lifestyle

Autor: Adéla Havranová