Finanční problémy? Není jen jedno řešení
Obsah článku:
Do finančních potíží se může dostat kdokoli. Málokdo u nás má totiž dostatečné finanční rezervy. Obecně se doporučuje, aby měl každý naspořeny alespoň tři měsíční příjmy k okamžitému použití, tedy ne na penzijním připojištění, stavebním spoření či termínovaném účtu, odkud se nedají vybrat hned a bez ztrát, ale na běžném či spořicím účtu. Máte takovou finanční rezervu vy? Pokud ano, je to skvělé, ale většina lidí si ji ze svých běžných příjmů nemá šanci naspořit.
Pak stačí nenadálé větší výdaje (rozbité domácí spotřebiče, porouchané auto, nečekaná faktura), nebo výpadek příjmů zaviněný nemocí či ztrátou zaměstnání a finanční rovnováha je pryč. I v takových případech se ale dá najít řešení.
Jaké máte možnosti?
Je dobré si důkladně promyslet, co uděláte. Vždy máte několik možností. Řešení jsou dlouhodobá, která se projeví až za několik týdnů či měsíců, ale také okamžitá. K dlouhodobým patří: 1.) Snížení pravidelných nákladů zrušení věcí, které nutně nepotřebujete, například pevné linky, placené kabelové televize, předplatného časopisu… omezení zábavy (kino, divadlo, koncerty), nebo placeného sportu (bazén, či fitness centrum) zbavení se drahých zlozvyků, třeba kouření a přílišné konzumace alkoholu změna dodavatele plynu, vody či elektřiny 2.) Zvýšení příjmů vedlejší pracovní poměr, podnikání jako přivýdělek, nebo brigáda prodej nepotřebných věcí, například šperků, grafických listů, obrazů či historického nábytku; vykupuje se i staré oblečení a boty, co máte doma po babičce (pro filmová či televizní studia) Pokud ale nemůžete na peníze čekat, musíte přistoupit k okamžitému řešení: 1.) Rodina Nejjednodušším řešením je požádat o pomoc někoho z rodiny. Váš dluh nebude v žádných úvěrových registrech a určitě se můžete domluvit na výhodných podmínkách. Pokud si v rodině věříte, stačí se dohodnout ústně, ale písemná dohoda je pro obě strany lepší, zejména, jde-li o větší sumu. Dohoda by měla obsahovat informaci o výši půjčené částky, zda je částka půjčená bezplatně, nebo s nějakým úrokem. Uveďte také, zda budete splácet v pravidelných splátkách (kolik a jak často), případně termín, kdy nejpozději vrátíte celou sumu. 2. Konsolidace půjček V případě, že splácíte nějakou půjčku, více půjček, nebo kreditní kartu, můžete požádat o takzvanou konsolidaci půjček. Banka, nebo nebankovní společnost za vás zaplatí všechny dosavadní závazky a obvykle přidá i pár tisíc korun navíc. Vy pak platíte jednu splátku, která je nižší, než byl součet splátek dosavadních. Pokud si vyberete dobře, tak budete platit i podstatně menší úrok a další náklady s půjčkou spojené. Například u kreditních karet je průměrný úrok kolem 25 % ročně, zatímco konsolidací se můžete dostat na úrok až o 20 procentních bodů nižší. 3. Půjčka Můžete požádat také o klasickou půjčku. Nezapomeňte si ale dobře zvážit, kolik korun měsíčně jste schopni splácet, abyste se nedostali do problémů ještě větších. Na našem trhu najde bankovní i nebankovní půjčky různých parametrů. Abyste si vybrali skutečně dobře, zkuste použít online srovnávače půjček, hlavně porovnávejte vždy ten samý parametr. Nejrelevantnější je RPSN (roční procentní sazba nákladů).Finanční poradce ano či ne?
V případě finančních potíží můžete využít i služeb finančního poradce, ale je to vhodnější spíše v dlouhodobém horizontu. Akutní problém za vás vyřeší těžko. Dejte si zároveň pozor, koho žádáte o radu. Dejte buď na doporučení dobrých přátel, nebo jiné věrohodné reference. Svěřovat svůj finanční osud někomu, o kom nic nevíte, není úplně nejlepší nápad. Jste-li v akutní krizi a nevíte si rady, můžete využít i některou z bezplatných poraden ve finanční tísni.Na co si dát pozor
Ať už své problémy vyřešíte jakýmkoli způsobem, dejte si pozor, abyste se vlastní vinou brzy zase nedostali do stejných potíží. Začít bezhlavě utrácet a vrátit se ke starým zlozvykům je cesta do pekel. Spíše zkuste šetřit a vytvořit si finanční rezervu. A dostanete-li v práci třeba prémie, pošlete mimořádnou splátku půjčky. Ať už je to v rodině, nebo v bance, rychlejší splácení vám vždycky zlepší reputaci.Publikováno: 31. 01. 2018 / Aktualizováno: 29. 05. 2023
Kategorie: Finance