Proč se nebát psychoterapie a kdy je vhodná doba se objednat?

V České republice stále panuje stigma, že ten, kdo chodí na psychoterapii, je blázen. Zatímco v některých zemích je zcela běžné mít svého terapeuta, u nás jeho pomoc stále vyhledává poměrně málo lidí. Jak probíhá terapie a které ročníky profesi psychologa a psychoterapeuta často neuznávají?

Psychoterapie by neměla být tabu

Věděli jste, že podle průzkumů jsou ochotnější mluvit o svém psychickém zdraví ženy? Muži totiž bývají často přesvědčeni o tom, že si musí své problémy vyřešit sami a péči o duši podceňují. Přitom nám doba covidová ukázala, že psychika je pro normální fungování zcela zásadní. Nejlépe se hledá ordinace psychoterapie v Praze, podstatně hůře jsou na tom malá města.

Konzultace, rozbor situace a pomocná ruka

V ordinaci psychoterapeuta se nemusíte bát mluvit o svém životě a svých problémech zcela otevřeně. Celé sezení probíhá formou dialogu a odborník vás vede k tomu, abyste si odpovědi na otázky dokázali najít sami v sobě. Nedává vám přesné instrukce, ale spíše vás postrkuje k tomu, abyste onen zásadní průlom zvládli udělat vy.


Kdy je vhodná doba vyhledat odbornou pomoc?

Myslíte si, že vše zvládáte, jste spokojení a šťastní, ale občas vás přepadávají záchvaty paniky, pociťujete frustraci a špatně reagujete na stres, případně vám náhle umřel někdo blízký a vy se neumíte popasovat se smutkem a pocitem ztráty? Nepodceňujte své psychické zdraví a nebojte se vyhledat odbornou pomoc. Nebuďte jako naši prarodiče, kteří psychické zdraví nepřikládali takovou váhu a považovali lidi, kteří docházejí na psychoterapii, za slabochy. Pravidelné docházení na terapii totiž v žádném případě není známkou slabosti, ale naopak síly.

Nejste se svým životem zcela spokojeni? Čelíte náročné životní situaci, přepadají vás panické ataky a neumíte se vyrovnat se stresem? Nebojte se vyhledat odbornou pomoc a věnujte čas péči o svou psychiku.

Publikováno: 27. 07. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Adéla Havranová