Nevšední dovolená v Černé hoře: Malá, leč velmi krásná země!

Čtenářky neznalé zeměpisu se možná napoprvé nezorientují, ovšem milovnice nezapomenutelných dovolených vědí, že Černá hora není kopec v Beskydech či na Šumavě, ale atraktivní balkánská země. A ačkoliv se o ní v souvislosti s dovolenou nepíše tak často, jako o sousedním Chorvatsku nebo „přespolní“ Itálii, o to více cestovatelské duši nabízí. Pokud již nyní přemýšlíte nad tím, kam se vydáte napřesrok v létě, rozhodně cestu do Černé hory zvažte. Zažijete univerzální dovolenou, která uspokojí vás i ostatní členy rodiny.

Černá hora a její lákadla

Dovolená v Černé hoře je pro české turisty atraktivní ze tří hlavních důvodů. Lákadlem jsou nejen čisté a poměrně liduprázdné pláže, ale také nádherná příroda ve vnitrozemí a celá řada kulturně historických památek. Například hradbami obehnaný Kotor v čarokrásném zálivu Boka Kotorska. Stále více lidí vyráží na Balkán po vlastní ose s přívěsem či v obytném autě - kempů je v zemi poměrně dost a není důvod se dobrodružné cestě vyhýbat. Raději si však před odjezdem nechte vozidlo prověřit v servisu karavanů. Mnohem lepší je potenciálním problémům předcházet, než je pak řešit na místě a zbytečně se okrádat o drahocenný čas dovolené. Pokud se na dovolené chcete nejen koupat a slunit na pláži (doporučujeme luxusní letovisko Sveti Stefan a táhlé plíže v okolí letovisek Budva a Bečiči), ale podniknout i řadu výletů za pamětihodnostmi či přírodními úkazy, je pro vás Černá hora jako stvořená. Velmi pěkné jsou zejména přírodní parky, kterých je v Černé hoře hned několik. K tomu nejlepšímu bezesporu patří Skadarské jezero - unikátní přírodní a ornitologická rezervace či národní park Durmitor.

Vynikající kuchyně uspokojí i gurmány

Bez ohledu na to, zda do Černé hory vyrazíte ve svém nablýskaném a pečlivě servisovaném karavanu, nebo v rámci last minute společně s cestovkou, nezapomeňte vyzkoušet co nejvíce z tradiční černohorské kuchyně. Najdete v ní grilované ryby na všechny možné způsoby, husté polévky i velmi sladké dezerty či sýry. Přívětivá obsluha vám určitě doporučí i pršut - pokrm z masa vepřů krmených pouze kukuřicí. Dobře chutná především s červeným vínem. A určitě ochutnejte silnou pálenku Iozva rakija - jen to s ní příliš nepřehánějte, abyste na nevšední dovolenku nevzpomínala s rozporuplnými pocity.  

Publikováno: 10. 12. 2019 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Cestování

Autor: Hanka Pospíšilová