Svatební hudba: Playlist vám zajistí zkušený DJ

V zásadě existují dva způsoby, jak na svatbě zajistit kvalitní hudební kulisu, která dokonale vystihne výjimečnost tohoto dne a vytvoří unikátní atmosféru. Buď můžete osud svého dne „D“ svěřit do rukou živé kapely, anebo využít služeb profesionálního DJ. Která varianta je vhodnější a kde přijít k vhodnému playlistu? Téma jsme diskutovali se zkušeným odborníkem - oblíbeným nejen svatebním diskžokejem Radkem Šimlem.

Kouzlo živého koncertu kazí několik nevýhod

Když se při organizaci veselky dostane vedle seznamu hostů, pohádkového místa konání a chutného cateringu řada na svatební hudbu, většinu snoubenců jako první napadne objednat si kapelu. Největším lákadlem je pochopitelně živé vystoupení a související show na pódiu. Prostě romantika, jak má být. Ale…

je tu hned několik faktorů, které naopak hovoří v neprospěch této volby:

 • Kapela musí dělat pravidelné přestávky, během kterých bude logicky ticho.

 • Repertoár žádné kapely není natolik široký, aby pokryl celý svatební den; odpoledne, večer i brzké ranní hodiny.

 • Kapely se při svém vystupování zpravidla drží jednoho, dvou žánrů. Nejsou tak schopny reagovat na denní dobu ani náročná hudební přání, která se s postupující dobou a nárůstem množství alkoholu kolujícího v žilách svatebčanů stávají rozmanitější a rozmanitější.

 • Kytarista, bubeník, zpívající frontman a zvukař. Tak vypadá nejstrožejší sestava běžné kapely. Jednoduše řečeno: čím více členů skupina má, tím více lidem musíte logicky zaplatit.

 • Hlasitost hraní kapely prakticky nelze redukovat. Buď hraje naplno, anebo je ticho.

 • Kapela potřebuje ke svému vystoupení daleko více prostoru než svatební DJ, což může být problém nejen v interiéru, ale i při venkovních slavnostech (nutnost většího stanu pro případ deště atd.).

Kamarád s notebookem? Ani náhodou

Ze zkušenosti víme, že si mnoho párů zahrává také s představou, kdy by se o hudební složku svatebního dne postaral jeden ze svatebčanů – kamarád, který by „ve volných chvílích“ obsluhovat playlist na notebooku. Nespornou výhodou této volby je finanční stránka, protože onen kamarád na veselce tak ani tak chybět nebude, takže vás nebude stát nic navíc. Maximálně nějakou tu lahvinku od cesty.

Jenže i zde vyvstává několik klíčových problémů:

 • Kamarád nemá s hraním na svatbě žádné, anebo velice omezené zkušenosti. Není tak schopen reagovat a hlavně připravit kvalitní playlist.

 • Hudební kulisa svatebního dne je natolik důležitá, že nestačí, když se jí někdo bude věnovat „na půl plynu“. A když se jí vámi vybraný přítel bude věnovat během celého obřadu, odpoledne i večera, prakticky jej připravíte o to, aby den „D“ prožil coby jeden z nejbližších s vámi a naplno.

 • I sebezodpovědnější kamarád to může „pod tlakem situace“ přehnat s panáky. Stane-li se tak, zůstanete bez hudby a tancovat budete moci maximálně na písničky z rádia.

Profesionální DJ svatbu odehraje a zvládne i moderování

Oproti tomu zkušený DJ, který je za hraní placený a ročně odehraje i více než 40 svateb a 40 dalších akcí (večírky, párty, narozeninové oslavy, diskotéky, …), k vaší svatbě přistoupí i v zájmu udržení svojí reputace s maximální zodpovědností. Profesionální DJ si na místo konání veselky přiveze vlastní reproduktory, mikrofony i nadupaný playlist s několika tisíci písniček. Z těch vám sestaví vymazlený playlist, který bude zahrnovat songy, které na svatbách běžně znějí, ale i vaše oblíbené hitovky, které vystihují jen vás dva.

Diskžokejovy“ služby se vyplatí využít zejména z následujících důvodů:

 • Široký repertoár čítá tisíce písniček různých žánrů, interpretů i rychlosti. Najdete v něm vhodnou písničku pro první manželský tanec, odpolední křepčení i večerní pařbu s kamarády, kdy se namísto způsobného tancování zpravidla už pouze „dupe“.

 • DJ vám připraví rozsáhlý playlist na míru. Vyjde ze zkušeností, které má z dosavadních svateb, a doplní je např. o vaše oblíbené songy.

 • Jedná se jen o jednu osobu. I profesionální DJ s bohatými zkušenostmi tak představuje finančně velice výhodou variantu.

 • Hlasitost hudby lze snadno redukovat; během hostiny nebo svatebních soutěží není problém nastavit lehounký podkres, odpoledne nechat hudbu hrát na plné pecky a večer se přizpůsobit množství decibelů, které jsou v souladu s dodržováním nočního klidu.

 • Kvalitní moderátor vám na svatbě nejenže zahraje, ale s grácií se zhostí i role moderátora. Dnem vás provede, zorganizuje svatební kvízy i hry v čele s populárním Kočárem a postará se např. i svolání svatebčanů na půlnoční ohňostroj.

Publikováno: 21. 06. 2019

Kategorie: Skvělé tipy

Autor: Hanka Pospíšilová