7 tipů pro eko praní aneb aby bílá bílou byla

Věděli jste, že čistého prádla se můžete dobrat, aniž byste zbytečně znečišťovali životní prostředí a negativně se tak podíleli na zdraví svém, vašich nejbližších i ostatních obyvatel planety Země? Přitom stačí málo. Eko praní totiž rozhodně není žádná věda!

Co je to ekopraní?

„Méně znamená více,“ zní hlavní heslo eko praní. Jeho podstatou je totiž praní za pomoci čisticích prostředků šetrných vůči životnímu prostředí, které zároveň používáme podle skutečných potřeb naší domácnosti a zbytečně jimi neplýtváme. Pozitivní dopady na všechny směry jsou pak jednoznačné:
  • výrazně nižší míra znečištění vody;
  • šetrnost při výrobě i používání jak vůči životnímu prostředí, tak i vůči pranému prádlu;
  • značně nižší riziko vzniku zdravotních problémů (alergické reakce, kožní problémy atd.).
Jak ale při eko praní postupovat?

1. Změkčovač na tvrdou vodu

Trápí vás tzv. tvrdá voda? Pak po přečtení příbalového letáku přisypte do zásobníku na prací prášek spolu s čisticím prostředkem také ekologický změkčovač vody.

2. Vytřiďte prádlo

Věnujte pár minut pečlivému vytřídění prádla podle materiálu, barvy a stupně znečištění.

3. Odstraňovač skvrn na „extra kousky“

Potřebujete vyprat silně znečištěné prádlo? Nejlepšímu možnému výsledku napomůžete, pokud prádlo předem namočíte do vody, do které přidáte ekologický odstraňovač skvrn. Následně tak při eko praní můžete použít celkově šetrnější čisticí prostředky.

4. Na řadu přichází žlučové mýdlo

Běžně znečištěné prádlo je dobré na poskvrněných místech předem ošetřit. K tomu použijte žlučové mýdlo.

5. S čím a na kolik prát?

Nyní se můžeme pustit do samotného eko praní. Textil nyní stačí vyprat, samozřejmě co nejekologičtěji. Nejvíce se pro to hodí mýdlové ořechy, prací prášek z mýdlových ořechů, prací gel z mýdlových ořechů nebo mýdlové vločky. Umožňují-li to vlastnosti materiálu prádla, perte pro maximální účinnost alespoň na 40º C.

6. Aby bílá bílou byla

Speciálně při eko praní bílého textilu doporučujeme pro maximálně uspokojivý efekt přidat bělicí prášek.

7. Na závěr máchadlo a údržba pračky

V závěrečné fázi máchací lázně doporučujeme pro neutralizování pH prádla a jeho vypláchnutí od zbytků pracího prostředku použít máchadlo, které už dále není potřeba doplňovat o aviváž. Nezapomínejte ani na pravidelné čištění pračky za pomoci směsi odstraňovače skvrn a odstraňovače vodního kamene. Od nečistot, mastných usazenin a v neposlední řadě od vodního kamene.

Publikováno: 29. 12. 2018

Kategorie: Skvělé tipy

Autor: Hanka Pospíšilová